


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Min Input Voltage | 3.8 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Load Regulation | 12 mV |
| Line Regulation | 1.5 mV |
Stock: 132
Distributors
pcbx
Unit Price$6.00040
Ext.Price$6.00040
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.00040 | $6.00040 |
| 10 | $4.67329 | $46.73290 |
| 25 | $4.39984 | $109.99600 |
| 50 | $4.14236 | $207.11800 |
| 100 | $3.97798 | $397.79800 |
| 300 | $3.83638 | $1150.91400 |
| 500 | $3.69983 | $1849.91500 |
| 1000 | $3.61372 | $3613.72000 |
